ul. Jesionowa 1 | 64-550 Duszniki | www.ag-acord.pl

dom szkieletowy

Domy szkieletowe znakomicie sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych, o ile zostaną odpowiednio zaizolowane. Jakich materiałów użyć, aby dobrze zabezpieczyć budynek szkieletowy?

Charakterystyka termoizolacyjna domów szkieletowych

Domy o tej konstrukcji – choć cechują się szybszym ochładzaniem aniżeli murowane -nagrzewają się od nich szybciej, dzięki czemu do zwiększenia temperatury wewnątrz konieczna jest mniejsza ilość energii. Co ciekawe badania prowadzone w Kanadzie dodatkowo wskazują, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym domy wykonane w technologii szkieletowej zapewniają lepszą izolację cieplną.

Ocieplanie pianą poliuretanową

Warstwę izolacyjną w przypadku domów szkieletowym lokuje się pomiędzy warstwami obudowy, ewentualnie na zewnętrznej ścianie. Do ocieplenia doskonale sprawi się pianka poliuretanowa, która nie tylko jest bezpieczna dla zdrowia domowników, ale również jest tworzywem samogasnącym. Nie jest podatna także na działanie wilgoci, a tym samym rozwijanie się pleśni. Dodatkowo eliminuje mostki termiczne, które w budownictwie przyczyniają się do obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczeń. Inwestorzy decydujący się na domy w technologii szkieletowej powinni zwrócić też uwagę na fakt, że piana poliuretanowa nie obciąża budynku tak jak inne materiały.

Izolowanie wełną mineralną

Domy szkieletowe można izolować również za pomocą wełny mineralnej. Należy układać ją po wewnętrznej i zewnętrznej stronie, a po ułożeniu kolejnych warstw trzeba ponadto użyć płyt gipsowo-kartonowych. W celu dodatkowego wzmocnienia całej konstrukcji montuje się też materiał izolacyjny pomiędzy ścianami a konstrukcją domu. Do izolowania domów szkieletowych nie powinno natomiast używać się styropianu, gdyż materiał ten cechuje się niską przepuszczalnością co sprawia, że drewno może niszczeć pod wpływem działania wilgoci.

Dobór materiału izolacyjnego będzie miał bezpośredni wpływ na użytkowanie domu, dlatego warto stawiać tylko na sprawdzone rozwiązania, takie jak piana poliuretanowa lub wełna mineralna.

No Comment

Comments are closed.